ارتش جاویدان

ارتش جاویدان

 

 

در مواقع ضرورت که مملکت ایران با بیگانگان در جنگ بود تمام افراد ذکور ملت  به ارتش داخل می شدند . در این میان طبقه روحانیون هیچگاه مجاز نبودند در خدمت نظام شرکت جویند.

درزمان کوروش کبیر هم ارتش ثابتی به روش ده دهی (یک واحد صد نفره)یا گروهان وجود داشت.ده گروهان یک واحد هزار نفره یا هنگ بود و ده هنگ یک واحد ده  هزار نفره یا لشکر را پدید می آورد

این لشکر بعد ها با درایت داریوش بزرگ به نام ارتش جاویدان معروف گشت .از این جهت این ارتش را جاویدان می نامیدند چون با بیماری یا مرگ یک تن سریع یک نفر به این لشکر اضافه می شد و همیشه ده هزار مرد جنگی آماده نبرد با دشمنان ایران زمین بودند. به گفته مورخین اینان مردان  تنومند و ورزیده ایی بودند که با تمرینات سخت نظامی و در شرایط ویژه زندگی می کردند واز حقوق ومزیا ومرخصی نیز بر خوردار بودند.

درگارد جاویدان علاوه بر پارسها، مادها و عیلامی ها هم حضور داشتند .گاردی ها لباس و سلاح فاخر داشتند و زینت زرین و گران بهای خود را که از سوی شاهنشاه در یافت می کردند،حتی هنگام نبرد از خود دور نمی کر دند. افراد گارد دارای جیره مخصوص بودند که بوسیله خدمتکاران وبر شترها وحیوانات باری حمل می شد. سلاح ویژه این گروه نیزه دو متری بود و گروهی مجهز به کمان.فرمانده هنگ محافظ شاهنشاه ، هم زمان فرمانده گارد ده هزار نفری  جاویدان هم بود.او از قدرتمند ترین شخصیت های شاهنشاهی به شمار می آمد و هیچگاه اجازه نداشت از پیرامون شاهنشاه دور باشد .به خاطر این نزدیکی یونانیان گاهی وی را وزیربا دربار اشتباه می گرفتند،چون اورابالا ترین منصب دار می پنداشتند.

گارد جاویدان در ابتدای جنگ چنین صف آرایی می کرد:که کمانداران را چسبیده به هم در میان صف مقدم قرار میدادند و کمانداران با، بارانی از تیر حمله را شروع می کردند و در همین ابتدای جنگ دشمن تلفات زیادی می داد و دچار آشفتگی می شد و در این هنگام از دو جناح سواره نظام به دشمن که جایگاه محکمی نداشت حمله می کرد ودر همن حال پیاده نظام با نیزه های خود وارد جنگ تن به تن می شدند.

قسمت عمده تربیت اطفال در دوره کیانی، ماد، هخامنشی و اشکانی تربیت بدنی و ورزشهای جنگی بوده و اطفال را در فنون جنگی واستعمال اسلحه های گوناگون تعلیم میدادند.

 

                                    نظر بدهید...

/ 1 نظر / 106 بازدید
ali

با سلام خدمت شما وبلاگ نویس محترم انصافا وبلاگ زیبایی دارین.این رو جدی میگم... امیدوارم موفق باشین. [گل] به وبلاگ من هم سری بزن