مقدمه ای از تاریخ پُر جاذبه ایران بزرگ

تاریخِ پُر از شگفتی و طبیعت گوناگون؛ می توان هر دوی این جاذبه ها را در کشور پهناور «ایران» دید. همین ها کافی است تا سالانه گردشگران زیادی از سراسر جهان، ایران را به عنوان مقصد سفرشان انتخاب کنند. اینجا دوست داران طبیعت فرصت سرکشیدن به کویر، جنگل، کوه و دریا را دارند و علاقمندان به فرهنگ و تاریخ می توانند میهمان یکی از           تاریخی ترین کشورهای جهان باشند.

كوههاي ستُرگ و سر به فلك كشيده، کویرهای وسیع، دشت های هموار، رودهای جاری و آبشارها و دریاچه ها؛ ایران کشوری چهار فصل و هفت اقلیم است. این سرزمین میان کشورهای آذربایجان، ارمنستان، ترکمنستان، ترکیه، عراق، افغانستان و پاکستان در برگرفته شده است. از طرف دیگر دریای خزر به عنوان بزرگترین پهنه آبی محصور در خشکی در شمال این کشور و خلیج فارس در جنوب آن قرار گرفته است. در این اقلیم متنوع که رشته کوه های البرز و زاگرس را در خود دارد تاریخی پُر از راز نهفته است؛ بازمانده های تاریخ مردمان این مرز و بوم از قدمت و تمدن 11 هزار ساله گنج دره هرسین تا تمدن 6 هزار ساله «شهر سوخته» گرفته تا امپراتوری ماد و هخامنشیان در «شهر پارسه» و تاریخ پس از اسلام هر گردشگری را شیفته ایران می کند.

نام رسمی این سرزمین که 1.648.195 کيلومتر مربع وسعت دارد، «جمهوری اسلامی ایران» است. واحد پول رایج ایران ریال است و نفت و گاز ذخایر مهم این سرزمین اند به طوری که ایران، دومین ذخایر نفتی و همچنین دومین ذخایر گازی جهان را در اختیار دارد. جدای از این معادن و صنایع دیگری چون پتروشیمی و فولاد، صنایع دستی ایران است که بازدیدکنندگان از ایران را به وجد می آورد. این صنایع که حاصل زحمت هنرمندان کشور است در هر گوشه از ایران تنوع خاص خود را دارد: قالی، گلیم، سفال، مُنبت کاری، خاتم کاری و ده ها هنر دستی دیگر. این ها همه در کنار خونگرمی مردم ایران و مهمان نوازی آن ها باعث شده هر گردشگری بعد از نخستین سفر، باز هم هوای بازگشتن به ایران به سر داشته باشد.

کشور ایران، با دیرینه ای به قدمت تاریخ ، سرشار از جاذبه هایی است که آن را همچون نگینی در پهنه گیتی، متمایز ساخته است. کشوری سرشار از دیدنی های طبیعی، باستانی، تاریخی، زیارتی و تفریحی که به لطف یزدان پاک و همت ایرانمردان همیشه سرفراز در جهان جایگاه بالایی دارد.

تلاش ما بر این است تا بتوانیم با گردآوری اطلاعات گردشگری ایران،  این جاذبه ها را به ایرانیان و جهانیان یادآور شویم و بکوشیم تا فرهنگ و تمدن ایران زمین را آنگونه که بایسته است مرور کنیم.

از این رو برآن شدیم تا با تالیف این کتاب، اطلاع رسانی کافی برای معرفی شهرها و جاذبه های گردشگری و برای تشویق بازدید کنندگان گرامی به پدیده زیبای ایرانگردی تهیه و در اختیار شما بگذاریم.

حس ایران دوستیمان نگذاشت تا از فرهنگی که یادگار اجدادمان است بگذریم و می خواهیم همراه هم باشیم تا بتوانیم بشناسیم این پهنه ی چهار فصل و پُر از جاذبه فرهنگی و تاریخی را.

محسن فتاحی هرسینی


/ 0 نظر / 103 بازدید